Wiosną 2011 r. Bajkowe Przedszkole przystąpiło do ogólnopolskiego programu „Optymistyczne Przedszkole” autorstwa I. Dzierzgowskiej i Mireli Nawrot. Wybrałyśmy ten program, ponieważ porusza bardzo istotne aspekty wychowania. Celem wychowania, według tego programu jest rozwijanie w dziecku optymizmu, wrażliwości, empatii, poczucia własnej wartości, tolerancji, nauczenie dziecka, jak radzić sobie w różnych sytuacjach, jak rozwijać talenty i zainteresowania. Dzisiejsze optymistyczne dzieci to przyszli optymistyczni i szczęśliwi dorośli, którzy wierzą w siebie, odnoszą sukcesy i potrafią się z tego cieszyć.

Program zawarty jest w pudełku szczęści. Pudełko szczęścia a w nim siedem teczek, jak siedem kolorów tęczy:

• Czerwona – to wychowanie – opracowania wychowawcze (optymistyczny przedszkolak żyje w zgodzie ze sobą i innymi).
  • Pomarańczowa – inteligencje wielorakie ( przedszkole wspiera różnorodne zainteresowania dzieci).
  • Żółta – droga do sukcesu każdego dziecka (przedszkole dostrzega sukcesy każdego dziecka, wzmacnia je i omawia z rodzicami, każdy przedszkolak posiada Paszport do kariery).
  • Zielona – coraz wyższy poziom umiejętności ( przedszkole ocenia umiejętności dzieci przy pomocy odpowiednich arkuszy).
  • Niebieska – optymistyczni rodzice (przedszkole prowadzi Klub Optymistycznych Rodziców).
  • Granatowa – optymistyczny personel (przedszkole dba o stały rozwój personelu, przestrzega zasad optymistycznego postępowania).
  • Fioletowa – promocja (działania przedszkola w zakresie promocji placówki).

Program „Optymistyczne Przedszkole” będzie realizowany przez najbliższe lata, przy czym już w trakcie jego realizacji będziemy się starać o uzyskanie certyfikatu Optymistycznego Przedszkola.

Sprawozdanie Bajkowego Przedszkola w Żarowie z Realizacji Ogólnopolskiego Programu „Optymistyczne Przedszkole”